`

Lokalizator bezprzewodowy

Projekt lokalizatora to w zasadzie pierwsze poważniejsze wyzwanie, przed jakim miałem okazję stanąć.
Był to projekt szkolny, zaplanowany na cały semestr, realizowany w zespole czteroosobowym (chociaż mam wrażenie, ze odwaliłem połowę tej roboty).
Ale o co chodziło? Należało przy użyciu czujnika przyspieszeń skonstruować urządzenie wykrywające ruch i transmitujące radiowo swoją pozycję do komputera, który te wyniki jakoś by prezentował. Jasne bylo, że rzecz ma działać w jednej płaszczyźnie, a transmisja ma się odbywać w którymś z pasm publicznych (cyfrowo).
Wziąłem część elektroniczną, czyli projekt na mikrokontroler oraz schemat całości.
Sercem projektu został MSP430F148, który akurat był w szkole. 16-bitów, dużo rejestrów i mało instrukcji, czyli RISC z krwi i kości. Do dsypozycji było fajne środowisko oraz JTAG na port równolegly. Do transmisji Chipcon CC1000 w gotowym module, jako odbiornik posłużył moduł z takim układem i wyjściem RS232. Resztę obróbki mial robić PC.
Co sie udało? Projekt powstał głownie na zestawie uruchomieniowym funkcjonującym na wydziale. Plytka powstała jako projekt, zupelnie poprawny, ale chyba z powodu oszczędności nie została wykonana. Program odbiorczy też powstał, nie był to szczyt osiągnięć, ale coś pokazywał.
Nie wszystko się udalo. Układ zasadniczo działal i przesyłał dane, ale nie dawało się tego zlożyć w spójny zapis ruchu. Czujnik był dość niedokładny i za każdym razem wskazania się minimalnie różniły. Próbowałem wielu algorytmów, ale rezultaty byly ciągle słabe.

Czy jest więc się czym chwalić? Jest. Projekt został wykonany od A do Z. Może nie byl idealny, ale był pierwszy, chyba można mu trochę wybaczyć. Dla mnie to początek wielkiej pasji. Ostatecznie i tak dostałem 5. Jestem też przekonany, że gdyby wiecznie za krótki semestr był nieco dłuższy, to w końcu zaczęłoby śmigać. W czasie, kiedy robiłem ten projekt, miałem wrażenie , że mieszkam w laboratorium :) Trochę wariackie czasy, a w końcu nie tak odległe.

Jako produkt końcowy powstała dokumentacja. Jeśli kogoś zaciekawiłem projektem, zapraszam, można pobrać poniżej. Nie ma tam opisanych części, których autorem nie byłem. Mój dorobek oraz ogólne informacje są jednak zamieszczone. Dołączam także całość kodu na MSP430, może komus się przyda w celach szkoleniowych.

Pobierz dokumentację

Pobierz kod